O čom skauting je?
Naším cieľom je, aby každý človek, ktorý zažil skauting, sa snažil, ako najlepšie vie, byť:
Slobodným a rozvinutým človekom,
- ktorý si je vedomý vlastnej dôstojnosti, vlastných predností a obmedzení;
- ktorý sa neustále zdokonaľuje;
- ktorý si dokáže nájsť primerané zamestnanie, kde môže využívať svoje schopnosti;
- na ktorého slovo a charakter sa dá spoľahnúť;
Aktívnym členom svojej spoločnosti,
- ktorý je oddaný svojej vlasti, kraju, ľuďom a kultúre;
- ktorý podporuje demokraciu a pluralitu;
- ktorý chápe politickú dimenziu spoločnosti a hrá aktívnu a konštruktívnu rolu vo verejnom živote;
- ktorý podporuje toleranciu, mier a medzinárodnú spoluprácu;
- ktorý je schopný čeliť prejavom rasovej, etnickej či inej neznášanlivosti; ktorý má rád prírodu a aktívne ju chráni;
Príjemným človekom,
- ktorý berie život pozitívne a s humorom;
- ktorý je skutočným priateľom;
- ktorý rešpektuje a bráni práva a dôstojnosť druhých;
- ktorého napĺňa služba iným;
- ktorý dokáže svoju rodinu budovať na základe lásky, pravdy, spravodlivosti a vzájomnej pomoci;
Duchovne bohatým človekom,
- ktorý si cení všetko, čo je dobré vo svete a v ľuďoch okolo neho.
- ktorý objavuje duchovnú realitu presahujúcu materiálny sveta a dávajúcu zmysel a smer životu;
- ktorý žije podľa nájdených duchovných princípov;
- ktorý rešpektuje tých, ktorí hľadajú či nachádzajú iné odpovede a pohľady na duchovnú realitu a čelí fanatizmu či fundamentalizmu,
- ktorý si cení všetko, čo je dobré vo svete a v ľuďoch okolo neho.
Čo možno v skautingu zažiť
Neexistujú nejaké špeciálne skautské aktivity, ktoré by museli všetci dokola povinne opakovať. Existujú skautské výchovné ciele, a tie možno dosahovať najrozmanitejšími spôsobmi a činnosťami. Závisí len od vodcov a radcov, čo všetko dokážu so svojimi zverencami vymyslieť a pripraviť. Aj preto je skautský program taký bohatý.
Tábory
Skautské tábory sú asi najznámejšou tvárou skautingu. Nečudo, veď sú vyvrcholením celoročnej skautskej činnosti. Niekoľko romantických týždňov v prírode pod stanmi sa natrvalo vryje do pamäti mladých i dospelých účastníkov. Kto by zabudol na priateľstvá, prvé lásky, výlety, stavanie veže, zábavu, hry, spievanie, západy Slnka (pri východoch sa obvykle tvrdo spí). Dospelých najviac teší, keď sa malý Kubo či Píšťalka menia k lepšiemu priamo pred ich očami.
Výlety
Mladí ľudia chodia v družinách na menšie výlety do okolia. Aspoň raz za mesiac však na väčšiu výpravu do prírody vyráža celý oddiel. Výpravy sú výborným priestorom pre rôzne aktivity, hry, súťaže, spoznávanie prírody i priamu pomoc (čistenie hradu, turistických chodníkov, studničiek, sadenie stromčekov, pomoc ochranárom…).
Družinovky, oddielovky
Útulná skautská klubovňa je magnetom, ktorý priťahuje každého člena. Z výzdoby dýchajú prežité dobrodružstvá a tu sa rodí a spriada plán dobrodružstiev nových. Družiny (6 – 8 členov) sa raz do týždňa stretávajú v klubovni na družinovkách. Venujú sa skautskej výchove, skautskej a táborníckej praxi, ekológii, hrám, športom, prvej pomoci, komunikácii, výtvarným aktivitám, kultúre. Oddiel (20-35 členov) sa v klubovni v rôznej frekvencii stretáva na tzv. oddielovkách. Program oddieloviek však využíva väčší počet účastníkov – prebiehajú tu rôzne medzidružinové súťaže, spoločné oslavy, informovanie o väčších akciách…
Kultúrne akcie
Keď sa rozozvučia struny gitár, zaznie zvuk fláut a harmoník a začne spievať tridsať hrdiel, nastáva pravá skautská atmosféra. Niekedy sa táborový hangár premení na westernový saloon a hudbu sprevádzajú country tance. O dobrú náladu sa stará vystúpenie skautského naivného divadla či paródia televízneho večera. Roveri sa však častokrát venujú i vážnejšej kultúre a spolu vyrážajú na koncerty a do divadiel.
Ochrana prírody
„Skaut je ochrancom prírody,“ hovorí jeden z bodov skautského zákona. V oddielovom programe má svoje miesto pomoc prírode – čistenie lesov či hradov, obnovovanie studničiek, kosenie lúk, prenášanie žiab z ciest, stavanie búdok, sadenie stromov… Už malých nováčikov vedieme k tomu, aby sa k prírode správali ohľaduplne a po ich odchode bolo na lúke čistejšie ako pred ich príchodom. Aby zachádzali bezpečne s ohňom, aby šetrili stromy, nezabíjali chrobáky…